W basenie jest nawet 76 litrów moczu. Co jeszcze znajdziemy w wodzie?

Nowe baseny i plac zabaw w parku kultury w Powsinie

Nowe baseny i plac zabaw w parku kultury w Powsinie (PRZEMEK WIERZCHOWSKI)

To, że ludzie sikają do basenu, to niestety prawda. Okazuje się, że nie istnieje coś takiego, jak środek barwiący wodę za osobą, która załatwiła swoją potrzebę na miejscu. Serwis Edziecko.pl zapytał eksperta o to, co jeszcze znajdziemy w basenie.

Sikanie do basenu to zmora tych, którzy przychodzą na pływalnię. Okazuje się, że przypuszczenia zostały potwierdzone naukowo. Badacze pobrali próbki basenów i znaleźli tam niejedną dość ohydną rzecz. M.in. nawet 76 litrów moczu można znaleźć w basenie dużego rozmiaru. W mniejszych jest niewiele lepiej, bo zwyczajnie powierzchnia jest mniejsza. Jaki to ma wpływ na zdrowie?

Serwis edziecko.pl spytał eksperta, czy ludzie sikający do basenu mogą w jakiś sposób wpłynąć na nasz dobrostan - poza zwykłym, ludzkim obrzydzeniem. Okazuje się, że sam mocz nie szkodzi aż tak bardzo, jak wszystko inne, co w wodzie pływa - w tym sami ludzie.

O wiele bardziej niebezpieczne są środki chemiczne, których na basenie używa się do dezynfekowania wody. To od niej pływacy dostają zapalenia spojówek, podrażnienia oczu i problemów z oddychaniem

- mówi dermatolog, dr Bartosz Pawlikowski.

A jeszcze gorszy od moczu jest człowiek, który nie weźmie przed wejściem na basen prysznica i nie umyje się dokładnie. Wszystko to, co jest na ciele, dostanie się wtedy do wody - w tym bakterie e-coli, drożdżaki, lamblie, legionella i inne równie ciekawe rzeczy. Zachłyśnięcie się taką wodą z takimi atrakcjami bez wątpienia nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń - a że dodatkowo za kąpiel w basenie można zapłacić chorobą...

Co z tym zrobić? Nie chodzić na basen i nie ryzykować? Nie dajmy się zwariować. W taką pogodę, jak jest teraz, basen to doskonały sposób na spędzenie wolnego dnia. Wszystkie baseny w Polsce przechodzą regularne kontrole jakości wody - nawet kilka razy w miesiącu. Woda w basenie musi być jasna, klarowna, czysta. Mętna i zamulona powinna nas zniechęcić - dotyczy to zwłaszcza basenów odkrytych.

Przypomniało mi się coś innego. Kupił ananasa w sklepie i wsadził go do doniczki. Zobaczcie, co się dzieje 3 lata później... WOW. KLIKNIJ TUTAJ i zobacz!

MottoMotto autor: Niezwykle