Na tym filmie zobaczysz, jak szybko płonie choinka. Nie zdążysz nawet założyć spodni

Jak szybko spali się sucha choinka?

Jak szybko spali się sucha choinka? (Fot. National Fire Protection Association | YouTube | Printscreen)

Sucha choinka może wywołać potężny pożar w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Co zrobić, by nasze święta nie zamieniły się w koszmar?

Nadchodzą święta, powoli zaczynamy rozglądać się za świątecznymi drzewkami i przyozdabiamy mieszkania. Jednak czy kiedykolwiek przyszło nam do głowy, jak niebezpieczne mogą być tak kochane przez nas choinki?

Okazuje się, że świąteczne drzewko zajmuje się ogniem szybciej niż papier i w zaledwie pół minuty może rozpętać potężny pożar.

 

Dlaczego choinki są tak niebezpieczne i płoną tak szybko? Te świeżo ścięte zawierają w sobie ponad 80 procent wody, jednak poziom ten drastycznie spada już po kilku dniach.

Igliwie wysuszonego, niepodlewanego drzewka zawiera w sobie żywicę. To w niej znajdują się łatwopalne substancje jak terpentyna i kalafonia.

Dodatkowo, choinka poobwieszana jest licznymi, sztucznymi ozdobami, które przyspieszają zapłon i wywołują ogromne zadymienie. Nie dość, że zabójczy ogień rozprzestrzenia się zawrotnie szybko, to jeszcze gęsty dym grozi zaczadzeniem.  

 

Jak w łatwy sposób uniknąć szybkiego pożaru? Przede wszystkim podlewając drzewka. Niezależnie od tego, czy będą one w doniczkach, z korzeniami, czy ścięte, dostarczanie im wody sprawi, że nie spłoną tak szybko. My będziemy mieli wtedy dużo większe szanse na uratowanie mieszkania.

Po drugie musimy pamiętać, by uważać na wszelkiego rodzaju świeczki i przeciążoną w okresie świątecznym sieć elektryczną. Najlepiej nie zostawiać włączonych lampek gdy wychodzimy z domu.

Prostym sposobem będzie też najzwyklejsze zamykanie pomieszczeń. Jak wiadomo, ogień rozprzestrzenia się szybciej jeśli dostarczamy mu tlenu, a łatwiej opanować go w zamkniętej przestrzeni. 

Przypomniało nam się coś innego. Te choinki to najsmaczniejszy deser, jaki możesz zjeść w święta! Twoi bliscy oszaleją! Powód? Kliknij TUTAJ i zobacz.

ZdjęcieZdjęcie fot.Youtube/KuchniaRenaty

MottoMotto autor: Niezwykle