Zauważyliście, że na polskich monetach orzełek ''trzyma'' coś w szponach? Sprawdziliśmy, co to

Moneta

Moneta (Fot. Wojciech Olkusnik | Agencja Gazeta)

Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na to, ze obok szponów orzełka na awersie polskich monet jest maleńki znaczek? Wiemy co to takiego.

Czy przyglądaliście się kiedyś polskim monetom? Wszyscy wiemy mniej więcej jak wyglądają, a jednak jest na nich coś, co mogło umknąć uwadze niejednego z nas.

To drobny, ledwo dostrzegalny szczegół na awersie. Jeśli dokładnie obejrzymy sobie ''orzełka'', okaże się, że ''trzyma'' on coś w szponach. Co to takiego?

Znak mennicy na monecieZnak mennicy na monecie Fot. Henryk Żychowski | Wikipedia | CC BY 3.0. |

Ten mały, ledwo dostrzegalny znaczek to nic innego jak ''podpis'' mennicy, w której moneta została wybita. I tak na tych używanych dziś widnieją połączone ze sobą dwie literki: ''m'' i umieszczone tuż pod nim ''w''. Dlaczego one?

To znak Mennicy Polskiej, dawnej Mennicy Warszawskiej, której litery ''m'' i ''w'' są po prostu inicjałami. Jeśli znajdują się na monecie, oznacza to, że ta wyprodukowana została przy zachowaniu wszelkich, wysokich standardów jakości.

I jeszcze jedno. Wielu z nas błędnie twierdzi, że strona z ''orzełkiem'' na polskich monetach jest jej rewersem. Dzieje się tak, ponieważ to nominał jest dla przeciętnego posiadacza monety najważniejszy. Prawda jest jednak taka, że awers, czyli strona główna, to ta, która się nigdy nie zmienia. W polskich złotówkach jest to oczywiście wybite w monecie godło, czyli orzeł.

Przypomniało nam się coś innego. Zobacz, jak zrobić przepyszne pierożki. Ich sekretem jest farsz z bulionem. Kliknij TUTAJ i zobacz. 

PierogiPierogi FOT. AGATA JAKUBOWSKA / AGENCJA GAZETA

MottoMotto autor: Niezwykle